Informujeme

Základné informácie

Školský špeciálny pedagóg

Som tu pre všetky deti, rodičov a pedagógov našej školy, ktorí potrebujú moju radu, či pomoc. Cieľom našej vzájomnej kooperácie bude účinná pomoc žiakom, čo sa týka učenia a ich špeciálnych potrieb v rámci vzdelávacieho procesu. Každé dieťa má potrebu cítiť sa v škole dobre, zažívať úspech v kolektíve, prežívať radosť zo školskej práce, aby z neho vyrástla spokojná, zdravá a harmonická osobnosť.

Konzultačné hodiny pre rodičov:

Termín stretnutia je možné dohovoriť si kedykoľvek, podľa potreby, prostredníctvom  emailovej adresy: skolasokolovce@gmail.com

Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.

Hlavná náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

• Priama práca so žiakmi s ŠVVP. Týmto žiakom sú poskytované individuálne konzultácie, podľa vopred stanoveného rozvrhu.
  • Dennodenná spolupráca a vyučujúcimi
  • Konzultácie s rodičmi
  • Kompletizácia potrebnej dokumentácie
  • Zabezpečovať spoluprácu medzi ZŠ a centrami CŠPP, CPPPaP, SCPP
  • V spolupráci s triednym učiteľom vypracúva individuálny vzdelávací program
  • Pozorovanie žiakov na hodinách
  • Kompletný špeciálno – pedagogický servis žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami

Ako školský špeciálny pedagóg pracujem na našej základnej škole so žiakmi s rôznymi druhmi zdravotných znevýhodnení, či postihnutí. Táto práca si vyžaduje diferencovanú prípravu na každého žiaka osobitne, a to z hľadiska obsahu vzdelávania, metód a organizačných foriem práce, konzultácií s vyučujúcimi a rodičmi. Dôležité sú reakcie žiakov s ŠVVP a ich rodičov, v ochote prispieť k úspechu celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Každý reaguje na úspech alebo neúspech inak. Úlohou špeciálneho pedagóga je aj vysvetliť príčiny úspechu/neúspechu, správne motivovať rodičov a dieťa do ďalšej činnosti a zároveň pomôcť dieťaťu vyrovnať sa s tým, že má zdravotné znevýhodnenie. Dôležitou zložkou je optimalizovať vzdelávací a osobnostný vývin detí s poruchami učenia, t.j. prispieť k úpravám, či zlepšeniu ich výkonov, respektíve zabrániť ich ďalšiemu zhoršovaniu a predchádzať poruchám správania alebo zmierniť ich prejavy rozvíjaním vnútorných predpokladov na učenie, ovplyvňovaním podmienok na učenie, spoluprácou s vyučujúcimi a rodičmi. Pracujem teda ako v oblasti výchovno-vzdelávacej, tak aj poradensko-konzultačnej.

Kontakt:

pre I. stupeň - PaedDr. Daniela Sláviková